چند خبر کوتاه علمی

/// مطالعات بر روي 133 زن و مرد مبتلا به اضافه وزن نشان داده است كه ورزش سبك مانند 12 مايل پياده‌روي سريع در هفته نتايج بهبودي‌بخش بيشتري در حفظ تناسب بدن و كاهش خطر ابتلا به امراض قلبي - عروقي بر جاي مي‌گذارد. اين محققان مي‌گويند كه مردم براي حفظ سلامت بدن بويژه قلب به 12 مايل يا 125 تا 200 دقيقه پياده‌روي در هفته نياز دارند.

/// ‌تحقيقات درباره عادت غذايي، آشاميدني و سيگار كشيدن كه طي 11 سال روي 40 هزار نفر در ژاپن انجام شد، ‌باعث شده است كه شركت‌هاي توليد كننده مواد غذايي در انگليس به شدت از مقدار نمك غذاهاي خود كم كنند. مطالعات بيشتري درباره خطر نمك در مورد افزايش فشار خون، بيماري قلبي يا سكته مغزي در جريان است. در ژاپن مصرف غذاهاي شور و دودي بسيار رايج است. مصرف كم نمك هم خطرناك است. اما افزايش سرطان مربوط به كساني است كه روزي 12 تا 15 گرم نمك مي‌خورند.سرطان معده چهارمين سرطان رايج در جهان است اما دومين سرطان كشنده در ژاپن است كه هر سال حدود 776 هزار ژاپني را مي‌كشد. در انگليس اين سرطان ششمين سرطان كشنده است و سالي ده هزار نفر را مي‌كشد و فقط 11 تا 12 درصد آنان تا مدتي از خطر آن مي‌رهند. پنجاه سال پيش اين سرطان بزرگترين سرطان كشنده در انگليس بود كه متعادل‌تر شدن در حجم غذايي و بهبود بهداشت را عامل اين كاهش مي‌دانند. علاوه بر مصرف نمك مطالعات نشان مي‌دهد كه كشيدن سيگار و مصرف كم ميوه و سبزي خطر سرطان معده را مخصوصا در مردان افزايش مي‌دهد.

/// افرادي كه سريع عصباني مي‌شوند يا اخلاقي تند دارند يا به هنگام انتقاد زياد خشمگين مي‌شوند يا به هنگام سرخوردگي و شكست دوست دارند كسي را بزنند خطر نامنظم شدن ضربان قلب و در نتيجه مرگ ناگهاني تا 30 درصد بيشتر است.
/// با وجودي كه علايم باليني قليان كشيدن دير ظاهر مي‌شود، توتون قليان به سبب مواد افزودني «براي طعم و بوي بهتر» علاوه بر مضرات سيگار در افراد سبب حساسيت پوستي و تنفسي مي‌شود و در پاره‌اي از موارد به نمايان شدن آسم خفته مي‌انجامد. همچنين دود سيگار و قليان در مراحل ابتدايي سبب ايجاد تنگي در مجاري هوايي كوچك مي‌شود و به تدريج با افزايش ميزان مصرف سبب تنگي مجاري هوايي بزرگتر و تشديد تنگي نفس مي‌شود. آمارها نشان مي‌دهد افرادي كه در معرض دود سيگار يا قليان قرار دارند، ميزان شيوع سرطان ريه، آسم و انسداد ريه بيشتر است.

منبع :ايسنا

/ 1 نظر / 8 بازدید
mona

سلام وبلاگ مفیدی دارید از وبلاگ من در مورد سلامت چشم ديدن کنيد منتظرم بدرود