روباتی که توليد مثل می کند ساخته شد

محققان در آمريکا روبات ساده ای طراحی کرده اند که می تواند با استفاده از قطعات يدکی، نمونه های عينی خود را توليد کند.

اين محققان طی گزارشی در مجله "نيچر" نوشتند که اين تجربه نشان می دهد که توانايی توليد مثل تنها منحصر به موجودات زنده نيست.

هدف بلند مدت اين دانشمندان طراحی روبات هايی متشکل از صدها هزار واحد ابتدايی همانند است که در صورت از کار افتادن بعضی از قطعات، می توانند خود را تعمير کنند يا حتی برای انجام وظيفه ای که برايش تعيين شده خود را بازآرايی کند يا اينکه اگر لازم باشد برای خود دستيارانی بسازد.

اين روبات ها- البته اگر بتوان نام روبات برآنها گذاشت- از سه يا چهار مکعب ساخته می شوند.

هر واحد مجهز به يک کد کوچک کامپيوتری حاوی دستورالعمل ساخت روبات، اتصال های الکتريکی برای برقراری تماس با واحدهای کناری و آهن رباهايی برای چسبيدن به ساير واحدهاست.

اين مکعب ها می توانند ضمن چرخش و حرکت، واحدهای تازه را از زمين بردارند، جای قرار گرفتن آنها را تعيين کنند و آنها را برای ساختن روبات های تازه سوار يکديگر کنند.

در مدت زمانی کمتر از دو دقيقه، اين روبات ساده می تواند نمونه عينی خود را توليد کند. نمونه توليد شده قادر است نمونه های تازه ای بسازد.

اين تنها يک مدل نمايشی از انديشه ای جسورانه است.

هاد ليپسون از دانشگاه کورنل طرح های بلندپروازانه ای برای اين ماشين های هوشمند دارد.

وی می گويد: "مثلا کاربردهای فضايی آن را در نظر بگيريد. اگر روباتی را به يکی از اقمار مشتری بفرستيم، و روبات بشکند، ماموريت منتفی تلقی می شود. پس خوب است سيستمی داشته باشيم که بتواند خود را با شرايط تازه منطبق يا خود را تعمير کند. اين يکی از کاربردهای آشکار اين اختراع است."

چنين وسيله ای همچنين می تواند در اعماق معادن يا در تاسيسات اتمی کاربرد داشته باشد.

پژوهشگران در گذشته از جنبه های مختلف فرآيند تکامل در موجودات زنده برای کمک به طراحی روبات ها استفاده کرده اند.

اکنون درهم آميختن اين اختراع با برخی خواص بيولوژيکی می تواند به تحولات عظيمی در زمينه ساخت روبات منجر شود.

/ 4 نظر / 8 بازدید
Ali

سلام. وبلاگ خوبی دارید! من يک وبلاگ جديد ورزشی درست کرده ام و خيلی خوشحال ميشوم اگر شما به اين وبلاگ سر بزنيد و نظر خودتان را ارائه کنيد! با آرزوی موفقيّت برای شما در آينده! منتظرم دوست عزيز!

mohammad

سلام مطالب خوبی در وبلاگ شما به چشم می خورد مفق باشی

doctor_canada@yahoo.com

مجموعا نوشته های جالب و قشنگی دارید. موفق باشید...قدبلند.کام ! www.ghadboland.com ممنون ميشم سايت منو در لينكت بگذاري www.ghadboland.com ……………………………...

sara

سلام.با ۵۰هزارتومان صاحب سايت شويد.۵۰مگابايت فضا+دومين(آدرس مورد نظر شما)+طراحی سايت+طراحی وبلاگ تحت وب /جهت مشاوره تماس بگيريد/