<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

باز هم تابستان...!؟

 


با افزايش تعداد مبتلايان به سرطان پوست در فصل تابستان هيچ امري مهمتر از حفاظت ازاين بافت بدن نيست و اين امر به راحتي با ايستادن در سايه قابل انجام است.
بهگزارش ايسنا، علاوه براين آكادمي آمريكايي درماتولوژي نيز توصيه مي‌كند كه به منظور حفاظت از پوست دربرابر اشعه خورشيد استفاده از كرم يا لوسيون ضدآفتاب با فاكتور حفاظت خورشيدي (SPF) حداقل 15 و بكارگيري از آن 20 تا 30 دقيقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشيدضروري است.
اين آكادمي اعلام كرد كه مصرف‌كنندگان بايد اطمينان حاصل كنند كهتمام اعضاي بدن از جمله پاها، بازوها، صورت، گردن و مچ پا به پايين به ويژه در صورتپوشيدن سندل و دست‌ها بايد با اين محصول حفاظتي پوشيده شوند.
همچنين در صورتشنا كردن و يا عرق كردن زياد بهتر است كه به دليل احتمال پاك شدن پوشش قبلي مجددااز كرم در طول روز استفاده شود. كلاه مناسبترين پوشش براي جلوگيري از برخورد آفتاببا پوست صورت است، اما اگر از كلاه بيس بال استفاده مي‌كنيد ماليدن كرم ضدآفتاب بهپشت گردن و گوش‌ها ضرورت دارد.
از سوي ديگر اگر تصور مي‌كنيد به دليل ابري وگرفته بودن هوا نيازي به اين پوشش محافظ نداريد اشتباه مي‌كنيد، چرا كه به گفتهكارشناسان اشعه مضر فرابنفش خورشيد حتي از ابرها و آب نيز عبور مي‌كند.
همچنينشن، آب و برف مي‌تواند نور خورشيد را منعكس كرده و ميزان اين پرتو فرابنفش راافزايش دهد.
در چنين مواردي استفاده از كرم‌هاي با SPF بالاتر و ماليدن آن برروي بيني و لب‌ها با اكسيد روي الزامي است. درصورتي كه پوست حساسي داريد خواندنبرچسب روي كرم پيش از استفاده بسيار مهم است. حتي در مواردي كه اين كرم‌ها بهلحاظ مسايل آلرژي‌زا و آزمايش‌هاي درموتولوژي كنترل شده باشند باز هم در برخي مواردپوست افراد به آنها حساسيت مي‌دهد. در اين شرايط به مدت 3 روز از اين محصولات و بهمقدار كم بر روي پوست آزمايش كنيد و در صورت عدم مشاهده علايم حساسيت و آلرژيك ازقبيل قرمزي و التهاب مي‌توانيد از آن استفاده كنيد.

همچنین يك متخصص پوست، مو و زيبايي افزود: ريزش موي سر در فصل تابستان به علت تعريق بيشترافزايش مي‌يابد وي گفت: عرق حاوي نمك، اوره،مواد آنتي باكتريال و ترشحات سباسه است كه محيط مناسبي را براي افزايش رشد فلورطبيعي پوست سر اعم از قارچ‌هاي سطحي و عوامل باكتريال ايجاد مي‌كند.
اوخاطرنشان كرد: تظاهرات التهاب پوست كف سر و ترشحات غدد چربي به صورت خارش وپوست‌ريزي بروز مي‌كند و با حمام مكرر و استفاده از شامپو و كرم‌هاي مناسب مي‌تواناز بروز اين بيماري پيشگيري كرد.
اين متخصص گفت: در شرايط عادي 85 درصد از موهايسر در فاز رشد و 15 درصد در فاز ريزش و يا بينابيني هستند كه در فصل تابستان 5ـ4درصد افزايش ريزش مو وجود دارد.
وي تصريح كرد: اصولا در فازهاي رشد مو، يك يا دوفاز ريزش طبيعي مو وجود دارد كه يكي از اين فازها در مرداد و شهريور است.
اينمتخصص پوست و مو با اشاره به استفاده بيشتر از استخر و دريا در فصل تابستان گفت: بهعلت وجود موادي مثل كلر و ضدعفوني كننده‌ها در آب استخر و استفاده افراد مختلف ازاين امكانات، بيماريهاي واگيردار پوستي شيوع بيشتري دارد.
وي تصريح كرد: كلرموجود در آب استخرها موجب تغيير رنگ موي سر مي‌شود، بخصوص در موهاي رنگ شده و بلوندزمينه‌اي از رنگ سبز را ايجاد مي‌كند.
او با تاكيد بر علل متفاوتريزش مو گفت: متاسفانه هيچ تست خاصي براي بررسي ريزش مو وجود ندارد. اما عللمتفاوتي مثل زمينه‌هاي ارثي، فصلي، تغذيه‌اي، مصرف داروها و شرايط هورموني خاصمي‌توانند بر روي ريزش مو موثر باشند.
وي با اشاره به شيوع اعمال جراحي در فصلتابستان گفت: در تابستان به علت تعطيلي مدارس اعمال جراحي انتخابي مثل عمل‌ ترميميبيني و ديگر اعمال اصلاحي انجام مي‌شود و استرش ناشي از علل جراحي مي‌تواند يكي ازعلل مهم ريزش موي سر باشد.

اين متخصص پوست و مو در پايان خاطرنشان كرد: حمام روزانه با شامپوهاي مناسب در فصلتابستان بهترين راه مبارزه با ريزش موي سر است.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید