اميدی جديد برای درمان ناباروری در زنان

دانشمندان می گويند موش ماده پس از تولد همچنان به تخمک سازی ادامه می دهد و کشف اين موضوع می تواند اميد تازه ای به زنان نابارور بدهد.

در نيم قرن گذشته تصور دانشمندان بر اين بوده است که زن با تعداد مشخصی تخمک زاده می شود و تا پايان عمر قادر به توليد تخمک جديدی نيست.

اما تحقيقاتی جديد، که در مجله نيچر به چاپ رسيده است، اين باور را دگرگون کرده و دانشمندان می گويند موش پس از تولد با کمک سلول های پايه به توليد تخمک ادامه می دهد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آمريکا، که اين مطالعات را انجام داده اند، می گويند اين سلول ها، که بازسازی و احيای تخمدان ها را برعهده دارند، قبلا شناسايی و رديابی نشده بودند.

گزارشگر علمی بی بی سی می گويد هنوز تحقيقاتی در اين زمينه در مورد انسان انجام نشده است و برخی متخصصان هشدار داده اند که هرگونه آزمايش روی انسان بايد محتاطانه باشد.

او می گويد اما اگر نتايجی مشابه در زنان يافت شود، پيامدهای بزرگ و گسترده ای به همراه خواهد داشت.

کتب پزشکی بايد از نو نوشته شوند و دانشمندان مجبور خواهند بود نظريه های خود در مورد بهداشت دستگاه توليد مثل زنان را بازنگری کنند.

يکی از نتايج بالقوه کشفی مشابه در انسان، کمک به زنانی خواهد بود که در اثر يائسگی زودرس و يا مصرف داروهای ضد سرطان قابليت باروری خود را از دست داده اند.

گروه محققان آمريکايی همچنين می گويد که در صورت کشف سلول هايی مشابه در انسان اين احتمال وجود دارد که با به تعويق انداختن يائسگی در زنان همچنين امکان باروری در سنين بالاتر را برای آنان فراهم کرد.

/ 1 نظر / 9 بازدید
zeynab

يه خسته نباشيد می گم برای اینکه هيچ وقت از ابديت کردن خسته نشيد و يه موفق باشيد که هميشه موفق باشيد