انتشار گسترده ويروس های رايانه ای در اينترنت

شرکت های امور امنيت رايانه ای هشدار می دهند که شمار 'بی سابقه ای' از انواع ويروس هايی که به سيستم عامل ويندوز حمله می کنند در حال انتشار در اينترنت هستند.

درحال حاضر ويروس "نتسکای.دی" (چهارمين نمونه ويروس نتسکی) در راس خطرناک ترين ويروس هايی که از طريق ای ميل منتشر می شوند قرار دارد.

بسياری از ويروس های اين فهرست نمونه های تازه تر ويروس هايی هستند که طی هفته های اخير پديدار شده اند.

تهديدهای عمده

نمونه اصلی ويروس نتسکای ابتدا روز 16 فوريه ظاهر شد، اما از آن زمان تاکنون هفت نوع ديگر از آن در اينترنت پديدار شده است.

نتسکای.دی موفق ترين نمونه نتسکای است که ابتدا روز اول مارس مشاهده شد، اما با چنان سرعتی درحال انتشار است که بسياری از شرکت های متخصص نرم افزارهای ضدويروسی هشدارهايی نسبت به آن صادر کرده اند.

نتسکای.دی می تواند دستگاه های مجهز به ويندوز 95، 98، 2000، ام ای و اکس پی را آلوده کند.

نتسکای.دی نيز مانند بسياری ديگر از ويروس های ويندوز به صورت فايلی که به يک ای ميل پيوست شده است منتقل می شود و خود را تحت عناوين و اسامی مختلف ارسال می کند.

کليک نکنيد

اما کاربران به راحتی می توانند آن را شناسايی کنند زيرا فقط از پسوند پی آی اف (pif) استفاده می کند. اين ويروس باعث شده دستگاه های آلوده به آن در فاصله ساعات 6 تا 9 صبح روز دوم مارس به وقت محلی بوق بزنند.

نتسکای طوری برنامه ريزی شده است که به شرکت های سازنده نرم افزارهای ضدويروسی و همچنين شرکت مايکروسافت ارسال نمی شود تا از نابودی آن جلوگيری شود.

برخی از شرکت های امنيتی هشدار می دهند که علاوه بر ويروس نتسکای، نمونه های مختلف ويروس های جديد نيز در ابعاد گسترده در حال انتشار هستند.

برای مثال ويروس "بيگل" (Bagle) ابتدا روز 18 ژانويه کشف شد، اما تاکنون هشت نوع تازه از آن توليد شده است.

هم اکنون هشت نوع مختلف از ويروس نتسکی در اينترنت در گردش است و ويروس مايدوم (Mydoom) نيز که ماه گذشته خبرساز شد به تولد پنج ويروس تازه منجر شده است.

/ 5 نظر / 10 بازدید
ravan

سلام دکتر .خسته نباشی..

zeynab

سلام من اومدم که بگم خدا قوت و برم: خدا قوت

leila ebrahimi

سلام به همگی! واقعا دست مريزاد... خسته نباشيد!