ا ستفاده از آبليمو و سركه باعث بدتر شدن جوشهاي آكنه مي‌شود

 

يك متخصص هرگونه دستكاري و خود درماني در مورد آكنه را نادرست دانست و اعلام كرد: باورهاي غلط نيز در مورد استفاده از آبليمو، سركه، داروهاي گياهي و بخورهاي مختلف باعث بدتر شدن آكنه مي‌شود.
دكتر پورسينا متخصص بيماريهاي پوست و مو و استاديار دانشگاه علوم پزشكي يزد در گفت‌وگو با  خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه مشكلات پوستي افراد در دوران نوجواني بيشتر مي‌شود، اظهارداشت: در سنين 13ـ12 سالگي تا 19ـ18 سالگي با افزايش فعاليت غدد چربي پوست تحت تاثير هورمونهاي آندروژن و يكسري از باكتريها، جوشهاي بلوغ و آكنه در پوست ظاهر مي‌شود كه از نظر زيبايي براي جوانان داراي اهميت است.
وي افزود: علي‌رغم اهميت اين موضوع از نظر زيبايي براي جوانان، نمي‌توان گفت كه درمان 5 تا 10 روزه‌اي براي آكنه وجود دارد و فقط مي‌توان آن را كنترل كرد.
وي خاطرنشان كرد: از نظر علمي نيز عده‌اي معتقدند آكنه بيماري نيست بلكه يك حالت يا پديده فيزيولوژيك است كه پا به پاي ديگر تغييرات جنسيتي در هر دو جنس بوجود مي‌آيد.
وي با بيان اينكه جوشهاي غرور و آكنه را بايد به طور علمي درمان كرد، اضافه كرد: هورمون آندروژن را نه بايد از بين برد و نه مي‌توان از بين برد بلكه بايد از طريق صابونهاي ضدجوش، آنتي‌بيوتيك و برداشتن لايه‌هاي سطحي پوست جهت جلوگيري از ذخيره مواد و چربي در زير پوست جوشها را خشك و برطرف نمود.
وي گفت: غذاهاي محرك مانند شكلات، كاكائو و ادويه‌جات باعث تشديد آكنه مي‌شود اما برخي كتب علمي رژيم غذايي را خيلي در بروز آكنه مؤثر نمي‌دانند.
پورسينا تاثير استرس در برتر شدن آكنه را كاملا ثابت شده خواند و در ادامه با اشاره به شايع بودن خشكي پوست در جوانان گفت: گاه ممكن است فرد يك پوست خشك همراه با آكنه داشته باشد كه در اين صورت بايد از مرطوب كننده‌هاي فاقد چربي استفاده و در زمستان نيز كه رطوبت نسبي هوا پايين است مرتب بايد از مرطوب كننده متناسب با نوع پوست استفاده شود. 

 

/ 10 نظر / 13 بازدید
zeynab

سلام و خسته نباشيد...مطلب جالبی بود...استفاده کرديم

ravan

سلام...دومممممممممممممممممممم شدم..

sutinevis

من لينکت رو گذاشتم.حالا نوبت شماست!

آشنا

سلام دكتر ، خيلي وقت بود اينجا نيومده بودم سال نو بر شما و خانواده محترم مبارك باد ، پاينده باشين .

marmar

وايييييی ! چقدر جالب!!!....مرسی که سر زديد ...شاد و موفق باشی

داوود ملک زاده

سلام دوستان عزیز ! بسیار خوش حال هستم که شما هم به این جا آمدید. به امید دایر کردن سایت برای شفق. نشریه ی شما به دست من می رسد و من چند باری با شما مکاتبه کرده ام.

داوود ملک زاده

در ضمن چرا شما مجله رو پزشکی معرفی کردین؟ از هر مطلبی بنویسین تا ماهیت درست نشریه تون مشخص بشه و تعداد زیادی بیان و ببیننش.

amir

سلام مطالبت جالب بود .ممنون از راهنمايهات .به من سر بزن منتظرم تا بعد

ehsan

سلام.موفق باشی به من هم سر بزنيد هم محليم