<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تغذيه با شير مادر كليد طلايي سلامت،روش سالم، ايمن و مداوم

 

معاون آموزشي مركز طبي كودكان، شير مادر را بهترين تغذيه براي كودك دانست و گفت:  تركيب شير مادر مواد مورد نياز بدن كودك را تامين مي‌كند. دكتر محمودرضا اشرفيدر گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران، گفت: شير مادربراي كودكان در 6 ماه اول تولد بهترين تغذيه محسوب مي‌شود و از 6 تا 12 ماهگي دركنار شير مادر غذاهاي كمكي و از 12 تا 24 ماهگي نيز علاوه بر شير مادر غذاهاي ديگريتجويز مي‌شود.
وي با تاكيد بر تغذيه كودك همراه با انواع ديگر غذاها پس از يكسالگي اظهار داشت: اين كار سبب مي‌شود كه كودك به طعم غذاهاي ديگر عادت پيدا كند تادر هنگامي كه از شير گرفته مي‌شود دچار كاهش وزن و مشكلات عاطفي نشود.
اين متخصصكودكان تصريح كرد: شير مادر نيازهاي كودك از نظر مواد ويتامينه، پروتئين، چربي ومواد قندي را تامين مي‌كند.
و اگرمادر از لحاظ جسمي و رواني در وضعيت خوبي بسر مي‌برد مطمئنا مي‌تواند كودك خود راشير بدهد.اشرفي با اشاره به تغذيه كودكان با شيرهاي حيواني (گاو، بزغاله،گوسفند و ....) افزود: شيرهاي حيواني كه براي تغذيه كودك استفاده مي‌شوند بايد بهشير مادر شبيه‌سازي شوند زيرا املاح و پروتئين شيرهاي حيواني بيش از شير مادر استكه سبب بروز مشكلاتي براي كودكان مي‌شوند.وي ادامه داد: مادران مبتلا بهبيماريهايي مانند سل پيشرفته، بيماريهاي عفوني، هپاتيت، ايدز، موارد مصرف داروهايضدافسردگي، خواب‌آور، ضدتشنج، سرطان و تيروئيد بهتر است كه از شيردادن به كودكانخود خودداري كنند.

همچنین عضو كميته كشوري ترويج تغذيه با شير مادر با بيان اين كه هر ‌٣٠ ثانيه در دنيا يككودك به دليل عدم تغذيه با شير مادر جان خود را از دست مي‌دهد، گفت: سالانه ‌٥/١ميليون كودك به دليل عدم شيردهي با شير مادر از بين مي‌روند.
 ایشان افزودند: پيشگيري از ابتلا به سرطان، ديابت، اسهال، مرگناگهاني شيرخوار، ناهنجاريهاي درمان و دندان، عفونت ادراري، عفونت تنفسي، MS وبينايي بهتر و سلامت مغز و IQ بيشتر از منافع تغذيه با شير مادر است.
وي ميزانقدرت پيشگيري از بارداري با شيردهي تا ‌٦ ماهگي را ‌٥/٩٩ درصد دانست و يادآور شد: درصورت شيردهي در هنگام شب و ادامه تغذيه انحصاري با شير مادر تا ‌٦ ماهگي، شيردهيبهترين روش پيشگيري از بارداري است.
دكتر بهرامي ادامه داد: در كودكاني كه ازشير مادر استفاده مي‌كنند شانس بروز آلرژي كاهش مي‌يابد اين درحاليست كه يك چهارمافراد مبتلا به آلرژي هستند و اگر هيچ يك از والدين به آلرژي مبتلا نباشند شانسابتلاي كودك ‌١٥ درصد، يكي از والدين مبتلا باشد شانس ابتلا ‌٢٠ تا ‌٤٠ درصد و اگرهر دو والد مبتلا باشند شانس ابتلاي كودك به آلرژي ‌٤٠ تا ‌٦٠ درصد است.
ويموفقيت در شيردهي را منوط به رعايت زنجيره گرما دانست و خاطرنشان كرد: اتاق زايمانگرم، خشك‌كردن سريع كودك بعد از تولد، تماس پوست با پوست نوزاد و مادر، به تعويقانداختن حمام و توزين كودك، پوشاندن لباس مناسب و نگهداري نوزاد دركنار مادر ازفاكتورهاي مؤثر در شيردهي موفق است.
عضو كميته كشوري ترويج تغذيه با شير مادراظهار داشت: با مكيدن پستان توسط شيرخوار و با ترشح هورمون اكسي توسين، سببانقباضات رحمي، تسريع در خروج جفت، كاهش خونريزي در مادر و افزايش احساس عشق نسبتبه فرزند مي‌شود.
دكتر بهرامي در پايان تداوم شير مادر را ادامه كار جفت در رحمدانست و يادآور شد: از آثار مفيد شيردهي در اولين لحظات پس از تولد برقراري ارتباطعاطفي و شانس بيشتر در موفقيت شيردهي است.
 با توجه به این همه مزایای تغذیه با شیر مادر برای نوزاد لازم یه ذکر است  که تغذیه  انحصاری  با شیر مادر برای مادران نیز از اهمیت شایانی  برخوردار است شيردهي ريسك سرطان پستان ژنتيكي را كاهش مي‌دهد.
به گزارش سرويس «بهداشت ودرمان»‌ خبرگزاري دانشجويان ايران، ريسك شناخته شده براي ابتلا به سرطان پستان درزناني كه جهش در ژن BCRA1 دارند به طور چشمگيري در بين زناني كه دوره شيردهي برايزمان 12 ماه داشتند، كاهش يافت.
اثر محافظتي شير دادن به نظر مي‌رسد در افرادحامل جهش اين ژن بسيار بيشتر از زنان در جمعيت عمومي است.
در يك بررسي كه بر رويزنان حامل ژن جهش يافته BCRA1 بدون ابتلا به سرطان پستان و تخمدان صورت گرفت مشخصشد كه افرادي كه مبتلا به سرطان شدند به طور قابل ملاحظه‌اي دوره شيردهي كمتريداشتند.
زنان حامل ژن جهش يافته كه بيشتر از يكسال شير داده بودند 60 درصد كمتراز زناني كه اصلا شير نداده بودند، مبتلا شدند.
اين يافته‌ها نشان مي‌دهد كه درزنان با ژن جهش يافته BCRA1 بدون متوسل شدن به جراحي مي‌توان ريسك ابتلا به سرطانرا تغيير داد

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
nora

سلام...در برابر وبلاگ خوبتون فقط ميشه گفت: موفق باشيد...مطالب شما هميشه خواندنی است...