شير بهترين محلول براي نگهداري دندان جدا شده از لثه<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

متخصصان توصيه مي‌كنند در صورتي كه يكي از دندان‌هاي شما به طور اتفاقي از لثه جداشد بهترين شرايط براي نگهداري آن تا هنگام مراجعه به دندانپزشك گذاشتن در شيراست.
به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، شير در اينگونهمواقع محلول كاملي براي زنده نگهداشتن سلول‌هاي دندان است اگر چه نگهداشتن دندان درآب و يا هر محلول مايع موجود بهتر از خشك شدن آن است اما آب مي‌تواند سلول‌هايدندان را ظرف چند دقيقه آسيب برساند.
محققان كالج دندانپزشكي دانشگاه كاليفرنيادريافته‌اند كه شير به ميزان قابل توجهي فاقد باكتريهاي مضر است و به علاوه سلولهايدندان شير را بسيار كمتر جذب مي‌كنند و در نهايت ترك خوردگي‌هاي كمتري در آن ايجادمي‌شود در حالي كه اين امر در آب سريعتر اتفاق مي‌افتد پس از آن به متخصص جهت قراردادن سريع آن در حفره كمك مي‌كند تا دندان مجددا در جاي خود چسبيده و چندين سالديگر به عمل خود ادامه دهد.

 

ازدواج‌هاي فاميلي در بروز اختلالات رفتاري در فرزندان موثر است

تحقيقات يك پژوهشگر ايراني حاكيست: ازدواج‌هاي فاميلي مي‌توانند در بروز طيف وسيعياز اختلالات رفتاري در فرزندان موثر باشند.
به گزارش ايسنا، تحقيقات مصطفي سعادت، پژوهشگر گروه زيست‌شناسي دانشگاهشيراز پيرامون تاثير خويشاوندي والدين بر مشكلات رفتاري فرزندان كه در دوازدهمينكنفرانس سراسري زيست شناسي ايران ارائه شد، نشاندهنده تاثير ازدواج‌هاي فاميلي دربروز مشكلات رفتاري در فرزندان است.
به زعم اين پژوهشگر، شناسايي عوامل موثر برشكل گيري رفتارهاي نابهنجار در كودك در راستاي نيل به اتخاذ روش‌هاي مداخله‌اي درسنين خردسالي بسيار ارزشمند است.
در اين پژوهش 405 كودك از كلاس‌هاي آمادگيوارد مطالعه شدند. از معلمان درخواست شد كه پرسشنامه ارزيابي مشكلات رفتاري كودكانپيش دبستاني ويژه معلم را تكميل كنند.
تجزيه و تحليل واريانس اطلاعات نشان دادكه نوع ازدواج والدين داراي تاثير آماري معني‌داري بر نمرات عامل بي توجهي ورفتارهاي بچه‌گانه است در حالي كه جنيست و اثر متقابل جنسيت در نوع ازدواج بي تاثيرمي‌باشد، به طوريكه ميانگين نمرات براي كودكان حاصل از ازدواج خويشاوندي به طورمعني‌داري بزرگتر از ميانگين نمرات همان عامل در كودكان حاصل از ازدواج‌هايخويشاوندي مي‌باشد.

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
setare

salam veblage jalebi dary mersy az inke be man sar zady khosh hal shodam shad bashi