فراز و نشيب و ياگرا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

فايده اصلي وياگرا به خوبي شناخته شده است. ولي تحقيقات فوايد ديگري را هم بيان مي‌كنند. اين دارو مي‌تواند به زنان نازا كمك كند. محققان انيستيتو توليد مثل در لاس وگاس مي‌گويند: « از آنجا كه وياگرا عروق خوني را گشاد مي‌كند، لذا در زنان با رحم كوچك مي‌تواند امكان حاملگي را افزايش دهد». آنها چهار زن را كه حداقل سه بار با روشهاي مصنوعي بارداري حامله نشده بودند را انتخاب كردند. علت باردار نشدن آنها كوچكي رحم بود كه سلول تخم نمي‌توانست در آن كاشته نشود. پس از استفاده از شياف واژنيال 25 ميلي گرمي وياگرا به ميزان چهار بار در روز، به مدت يك هفته، سه نفر از اين زنها، پس از اولين فرايند باروري مصنوعي(IVF)، باردار شدند. و در نهايت دو تن از آنها با زايمان طبيعي بچه دار شدند. با اين همه پزشكان استفاده از وياگرا را در زنان نازا توصيه نمي‌كنند؛ زيرا اين نگراني وجود دارد كه اكسيد نيتريك موجود در وياگرا منجر به اختلال در رشد جنين شود. بنابراين تحقيقات بيشتري لازم است. مطالعات ديگر و اخبار منتشر شده از وياگرا، چندان خوشايند نيست. تحقيقات انجام شده در مركز سدارسيناي لوس آنجلس نشان داده است كه وياگرا در مردان مي‌تواند باعث بيماري‌هاي قلبي، عروقي شود. سانژاي كارل و همكارانش عوارض و ياگرا را كه بين آوريل 1998 تا مي 1999 به FDA  گزارش شده بود، جمع آوري كردند. آنها متوجه شدند كه 1473 عارضه در اثر مصرف وياگرا، از كاهش هوشياري تا مرگ، گزارش شده است.

از كل بيماراني كه وياگرا گرفته بودند و همچنين بيماراني قلبي كه داروهاي نيتراتي دريافت كرده بودند، 68 درصد مردند. البته اين تعداد مرگ و مير فقط 12% از كل مرگ و ميرهاي گزارش شده بود.

تعداد بسيار زيادي از مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي در مرداني بود كه داروهاي نيتراتي استفاده نكردند و سن آنها زير 65 سال بود؛ و اين بيانگر ساير عوامل خطر ساز است.

كارل مي‌گويد: يك مشكل اين است كه آزمايشات ايمن بودن وياگرا در مرداني انجام شده بود كه اغلب زير 65 سال سن داشتند و همگي سالم بودند. حال آنكه اكثر اشخاصي كه از وياگرا استفاده مي‌كنند، عموماً بالاي 65 سال سن دارند؛ مبتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي هستند و داروهاي ديگري هم استفاده مي‌كنند. به علاوه به خاطر فقدان منابع اطلاعاتي، تحقيقات بيان نكرده‌اند كه آيا فردي كه دچار عارضه شده، چاق بوده است؟ سيگار مي‌كشيده؟ و يا سابقه فاميلي بيماري قلبي عروقي داشته است؟

پس به تحقيقات بيشتر و جامع‌تري نياز است. اما اين نكته را به خاطر داشته باشيد: افرادي كه داراي ريسك بالاي بيماري‌هاي قلبي عروقي هستند بايد از وياگرا  پرهيز كنند.

از حدود چند سال پيش كه وياگرا وارد بازار شده به ميليون‌ها مرد كه دچار نوعي اختلال جنسي هستند، كمك شاياني شده است. ولي تحقيقات نشان مي‌دهند كه اين دارو مي‌تواند در افراد مستعد، ناراحتي‌هاي قلبي را تشديد كند. آنچه در زير مي‌بينيد، اشاره‌اي است به عوارضي كه استفاده كنندگان از  وياگرا  با آن مواجه شده‌اند. اين عوارض در فاصله آوريل 98 تا مي 99 به FDA گزارش شده است:

آرتيمي قلب: 225 مورد.

نارسايي احتقاني قلب: 53 مورد.

مرگ: 522 مورد.

حمله قلبي: 517 مورد.

سكته: 119 مورد.

سنكوپ و غش: 271 مورد.

حامد محمدي قهاري ـ پزشكي 76

Ref: FDA

 

/ 0 نظر / 10 بازدید