•     نمونه تازه ای از يک ويروس خطرناک در اينترنت

نمونه تازه ای از يک ويروس موذی موسوم به "مایدوم" (Mydoom) که از طريق ای ميل منتشر می شود، اينترنت را آلوده کرده است.

آخرين نمونه اين ويروس که "مايدوم.بی" (Mydoom.B) لقب گرفته است، برای حمله به وب سايت های شرکت مايکروسافت و نرم افزارهای "اس سی او" (SCO) طراحی شده است.

اين ويروس پس از ورود به دستگاه، خود به خود به کليه آدرس های الکترونيکی موجود در آن دستگاه ارسال می شود.

"مايدوم" طی چند ماه اخير از بزرگ ترين عوامل انتشار ويروس در اينترنت بوده است.

دسترسی غيرمجاز

مايدوم که فقط رايانه های مجهز به سيستم عامل ويندوز را آلوده می کند، علاوه بر ای ميل از طريق شبکه های مبادله فايل، مانند کازا (ويژه مبادله فايل های موسيقی) نيز منتشر می شود و در صورتی که اجرا شود نرم افزاری به نام "ورودی مخفی" را روی دستگاه نصب می کند.

اين نرم افزار امکان کنترل رايانه از راه دور را فراهم می کند و فرمان هايی را که از طريق اينترنت برای آن ارسال شده است اجرا می کند.

به گفته کارشناسان امنيتی، اين نرم افزار به کسانی که ويروس را اراسال کرده اند امکان می دهد به رايانه آلوده به طور غيرمجاز دسترسی يافته و از آن برای از کار انداختن وب سايت ها استفاده کنند.

انتظار می رود حملات اين ويروس از روز اول فوريه آغاز شود و تا روز 12 فوريه ادامه يابد.

گراهام کلولی، مشاور ارشد فنی شرکت نرم افزارهای ضدويروسی سوفوس گفت: "درحال حاضر فکر نمی کنم که نمونه تازه به اندازه نسخه بدنام اوليه (W32/MyDoom-A) خطرناک باشد، اما ما همچنان آن را زير نظر خواهيم داشت."

صد ميليون ای ميل آلوده

اين ويروس که همچنين به "نووارگ" (Novarg) موسوم است، بزرگ تر و سريع تر از ويروس های "بلستر" (Blaster) و "سوبيگ" (Sobig) است که سال گذشته شيوع پيدا کرد.

به گفته شرکت فنلاندی "اف-سکيور" در امور امنيت شبکه، مايدوم طی 36 ساعت نخت انتشار بيش از صد ميليون ای ميل را آلوده کرد.

اين شرکت گفت: "تخمين های فعلی نشان می دهد که در حال حاضر حدود 20 تا 30 درصد کليه نقل و انتقالات ای ميلی در سراسر جهان ناشی از اين ويروس است."

سازمان تحقيقات مرکزی آمريکا، اف بی آی، در اين زمينه دست به تحقيقات زده و شرکت "اس سی او" برای يافتن عامل انتشار ويروس 250 هزار دلار جايزه تعيين کرده است.

مايدوم از ضعف های موجود در نرم افزار ويندوز بهره برداری نمی کند و ای ميل های آلوده به آن تحت عنوان موسسات خيريه يا آموزشی ارسال می شود.

کسانی که اين ويروس را دريافت می کنند بايد از کليک کردن و باز کردن آن خودداری کنند. کاربران همچنين بايد اطمينان حاصل کنند که نرم افزارهای ضدويروسی آنها روزآمد است، تا در صورتی که ويروس رايانه را آلوده کرد نرم افزار ضدويروسی آن را شناسايی و منهدم کند.

کاربران همچنين می توانند ابزارهای رايگان برای مقابله با اين ويروس را پياده و اجرا کنند.

/ 6 نظر / 7 بازدید
marmar

ووووووووی !!! چه ترسناک !!! وبلاگ خيلی جالبيه! شاد و موفق باشيد

زينب

سلام . خوشحالم که اومدم بازم ميام .موفق باشيد.

پاييزان

آخ آخ...اگه عينک رو برداريم که ديگه نميبينيم؟عجب ويروسيه...ووووووی...مرسی از اطلاعات خوبت دوست خوبم و اينکه به بلاگ من اومدی.به اميد ديدار

elaheh

salam doste aziz mersi be belog man sar zady khoshhalam kardy bazam bia