راههای پيشگيری و درمان  عفونت‌هاي ادراری در زنان

 

متخصص جراحي كليه و مجاري ادراري اورولوژي گفت: 25 تا 30 درصد زنان 20 تا 40 ساله در طول عمر خود به درجاتي از عفونت‌هاي ادراري مبتلا مي‌شوند.

دكتر آتوشا ساداب  با بيان اين مطلب اظهار كرد: عفونت‌هاي ادراري در سيستم تحتاني مي‌تواند در صورت فقدان هرگونه اختلال مادرزادي، جراحي و يا سونداژهاي مجاري ادراري ايجاد شود اين عفونت‌ها در دختران قبل از سن بلوغ غير شايع و طي دهه دوم و چهارم زندگي افزايش مي‌يابد.

وي تماس‌هاي جنسي، استفاده از كاندوم، عدم رعايت موارد بهداشتي و كم مصرف كردن مايعات را از فاكتورهاي مهم در ايجاد عفونت‌هاي ادراري دانست.

وي با بيان اين كه ميكروب‌هاي مولد عفونت‌هاي ادراري در اطراف مقعد به صورت طبيعي وجود دارد، گفت: عفونت حاد ادراري با علايم التهاب مثانه و مجاري ادراري تظاهر مي‌كند و با علايمي مثل سوزش، تكرر ادرار و احساس فوريت در ادرار با حجم كم ادرار در هر دفع ادرار و گاهي درد زيرشكم و يا خون در ادرار و يا بوي بد ادرار همراه است.

وي ادامه داد: عفونت‌هاي حاد ادراري معمولا در زنان به علت كوتاه بودن مجاري ادراري تا سه بار در سال طبيعي و درمانپذيرست، اما عود بيش از سه بار در سال نيازمند بررسي‌هاي بيشتر براي رد وجود اختلال در سيستم ادراري است.

شاداب  گفت: عفونت‌هاي ساده ادراري به راحتي با آنتي‌بيوتيك‌ قابل درمان هستند اما چنانچه فرد به مشكلاتي چون برگشت ادرار از مثانه به كليه، سنگ‌ و يا سابقه جراحي در ناحيه تناسلي دچار باشد عفونت‌ ادراري عارضه‌دار شده و به سادگي درمانپذير نيست و اين عفونت قابل تسري به سيستم ادراري فوقاني كليوي است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه آزاد با اشاره به وجود برخي عفونت‌هاي ادراري تكرار شونده افزود: در اين نوع عفونت، بيمار با درمان دارويي بهبود مي‌يابد اما علايم مجددا تظاهر مي‌كند.

وي ادامه داد: برخي ديگر از عفونت‌هاي ادراري بهبود نيافته‌اند؛ در اين نوع عفونت بيمار در زمان مصرف آنتي بيوتيك دچار علايم است كه حين درمان نياز به سونوگرافي، انجام عكس‌هاي رنگي و سي‌تي‌اسكن دارد.

شاداب افزود: رعايت نكات بهداشتي مانند شست‌وشوي مناسب با آب بهداشتي بعد از هر بار دفع ادرار، خودداري از نگه داشتن ادرار، عوض كردن روزانه لباس‌هاي زير، قراردادن لباس‌هاي زير درمعرض آفتاب و يا اتو كردن، خشك كردن ناحيه تناسلي، مصرف زياد مايعات مي‌تواند از عفونت‌هاي ادراري جلوگيري كند.

اين متخصص جراحي كليه و مجاري ادراري ادامه داد: با شروع تماس‌هاي جنسي عفونت‌هاي ادراري افزايش مي‌يابد لذا رعايت بهداشت ناحيه تناسلي بايد مدنظر قرار گيرد و بعد از هر تماس جنسي فرد نسبت به دفع ادرار اقدام كند كه حجم ميكروبي ورودي به مثانه طي تماس جنسي خارج و مانع از بروز عفونت ادراري شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید