جايزه نوبل پزشکی اعطا شد
 

زخم معده

  امروزه امکان درمان زخم معده با کمک آنتی بيوتيک وجود دارد

جايزه نوبل پزشکی سال جاری به پاس کشف اين موضوع که زخم معده می تواند ناشی از عفونت باکتريايی باشد به دو دانشمند استراليايی اعطا شده است.

رابين وارن و بری مارشال نشان داده بودند "هليکوباکتر پايلوری" که در بخش انتهايی معده رشد و نمو می کند در ايجاد زخم های معده و روده نقش دارد.

به لطف مطالعات آنها زخم معده و زخم روده ديگر بيماری هايی مزمن و شديدا دردناک به حساب نمی آيند چرا که امکان درمان قطعی آنها با مصرف کوتاه مدت داروها و آنتی بيوتيک ها فراهم آمده است.

در سال 1982 زمانی که اين باکتری توسط دکتر مارشال و دکتر وارن کشف شد، ناراحتی عصبی و عادات شخصی از عوامل اصلی زخم معده و روده به حساب می آمد.

اکنون با قاطعيت ثابت شده است که اين باکتری عامل بروز بيش از 90 درصد زخم های دهانه روده و تا 80 درصد از زخم های معده است.

دکتر وارن، آسيب شناس از دانشگاه پرت (Perth) متوجه شد اين باکتری های کوچک هلالی در بخش انتهايی معده تقريبا 50 درصد بيمارانی که مورد نمونه برداری (بيوپسی) قرار گرفتند تجمع کرده اند.

تيزبينی

وی همچنين طی مشاهده ای تيزبينانه و بسيار مهم دريافت که نشانه های تورم همواره در آن بخش از جداره درونی معده که در مجاورت محل تجمع باکتری ها قرار دارد به چشم می خورد.

 

اين يافته ها همچنين باعث کنجکاوی دکتر مارشال شد و آن دو با همکاری يکديگر مطالعه 100 بيمار که با نمونه برداری از بافت های معده آنها همراه بود را آغاز کردند.

دکتر مارشال پس از چندين بار تلاش به کمک نمونه بافت های چند بيمار موفق به کشت گونه ای از باکتری ها (هليکوباکتر پايلوری) که تا آن زمان ناشناخته بودند شد.

آن دو پزشک کشف کردند که اين ارگانيسم در تقريبا تمامی بيمارانی که از ورم معده، زخم دهانه روده يا زخم معده رنج می برند وجود دارد.

هرچند امکان درمان زخم معده از طريق مسدود کردن ترشح اسيد معده وجود دارد، اما اين زخم ها اغلب پس از مدتی عود می کنند چرا که باکتری ها از ميان نمی روند.

دکتر مارشال و دکتر وارن نشان دادند که درمان قطعی بيماران تنها زمانی ميسر می شود که "هليکوباکتر پايلوری" از معده ريشه کن شده باشد.

خودآزمايی

دکتر مارشال برای اينکه ثابت کند اين باکتری عامل ورم معده است عمدا خود را به آن آلوده کرد.

 

در تقديرنامه نوبل پزشکی امسال از اين دو پزشک به خاطر پشتکار، ثبات قدم و اراده به چالش کشيدن باورهای غالب ستايش به عمل آمده است: "آنها با استفاده از فن آوری های عموما در دسترس، به گونه ای ابطال ناپذير نشان دادند که اين باکتری عامل بيماری است."

"اين دو پزشک با کشت اين باکتری امکان انجام مطالعات علمی روی آنها را فراهم آوردند."

تصور می شود که "هليکوباکتر پايلوری" از طريق ازدياد ترشح اسيد معده می تواند باعث پيدايش زخم و آسيب ديدن جداره داخلی معده يا روده شود.

لرد می از دانشگاه آکسفورد، و رئيس انجمن سلطنتی، گفت: "تحقيقات بری مارشال و رابين وارن به يکی از بنيادی ترين و مهمترين تحولات 50 سال گذشته در زمينه درک يک بيماری منجر شد."

"دستاورد آنها منجر به تشخيص اين مساله شد که اختلالات معده علل عفونی دارند و بر اين تصور که اين اختلالات بيماری های فيزيولوژيکی هستند خط بطلان کشيد."

 
/ 0 نظر / 6 بازدید