علت قرارگيري قلب در سمت چپ بدن كشف شد

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد كه وجود مقداري يون كلسيم در نيمه چپ بدن، علت قرار گرفتن قلب در اين نيمه از بدن است. 
مطالعات پژوهشگران دانشگاه ليسبون پرتغال بر روي مرغها نشان داد كه يونهاي كلسيم متمركز در نيمه چپ بدن، علت قرار گرفتن قلب انسان و بسياري از حيوانات در سمت چپ هستند.
به اعتقاد اين پژوهشگران، واكنشهاي بيوشيميايي يونهاي كلسيم كه موجب فعال شدن پروتئين سلولها مي‌شود و همچنين برخي از فعاليتهاي ژني، علت بوجود آمدن اندامهاي مختلف در دو سوي ستون فقرات است. بر اين اساس مطالعات قلب در سمت چپ و كبد در سمت راست قرار مي‌گيرد و پي بردن به اين مساله گام مهمي در فهم چگونگي نامتقارن بودن نيمه چپ و راست بدن است.


 ساز و كار تكثير سلول عضله قلب كشف شد

 پژوهشگران ژاپني  در آزمايشگاه خود دريافتند عمل تكثير سلولهاي عضلات قلب با فعاليت نوعي پروتئين خاص مشكل دارد.
“تاكه‌اوچي” يكي از پژوهشگران گفت: اين كشف مي تواند به بازسازي عضله قلب افرادي كه به علت سكته، توانايي حركت را از دست داده‌اند كمك كند.
وي افزود: به طور طبيعي عمل تكثير سلولهاي عضلات قلب، هنگام ساخته شدن قلب در جنين كاهش پيدا مي‌كند و پس از گذشت مدت كوتاهي از به دنيا آمدن نوزاد به طور كامل متوقف مي‌شود.
به گفته وي، سلولهاي عضلات قلب درصورت بروز سكته قلبي از بين مي‌رود، به همين دليل به طور عملي امكان بازسازي آنها وجود ندارد.

/ 2 نظر / 4 بازدید
حمید

مهربانم ممنون از این همه لطف ومهربانی و ممنون که مهربانی همچون شما وقت گرانبهاشو برای خدمت برای بالا بردن سطح دانش جامعه می زاره مطمئن باش کارهای زيبای تو از ديد خدای مهربانان هم دور نمی مونه و مهربانی های شما رو و اطلاع رسانی شما مهربان رو به نيکی پاسخ می ده

pania

وبلاگ خوبی دارین