هشدار درباره خطر شيوع ایدز در ایران و آسیای میانه
 

 

 

کارشناسان می گويند بيماری ايدز در مسيری که هروئين افغانستان از آن قاچاق می شود در حال شيوع است
کارشناسان می گويند بيماری ايدز در مسيری که هروئين افغانستان از آن قاچاق می شود در حال شيوع است
بيماری ايدز با نرخ هشدار دهنده ای در منطقه آسيای ميانه و بخش هايی از شرق اروپا در حال گسترش است.

تازه ترين آمارهايی که در کنفرانس "جامعه بين المللی ايدز" در ريودوژانيرو منتشر شده نشان می دهد که سرعت شيوع بيماری ايدز با هروئينی که در افغانستان توليد و صادر می شود رابطه مستقمی دارد.

آمار تهيه شده نشان می دهد که ايران، تاجيکستان، ازبکستان، بلاروس، مولداوی و اوکراين از کشورهايی هستند که در آينده با اپيدمی بيماری ايدز روبرو خواهند شد. تا اين اواخر در اين کشورها شمار کسانی که آلوده به ويروس "اچ آی وی" بودند به نسبت اندک بود.

پرفسور کريس بيرر، از دانشگاه جان هاپکينز آمريکا بر اين عقيده است که اپيدمی بيماری ايدز همان مسير قاچاق مواد مخدر در منطقه را دنيال می کند.

پرفسور بيرر می گويد: "مهمترين موضوع، افزايش قابل توجه کشت خشخاش در افغانستان و اين مساله است که مقدار بسيار زيادی هروئين از اين کشور به کشورهای ديگر قاچاق می شود. هروئينی که از افغانستان به طور قاچاق بيرون برده می شود از طريق آسيای ميانه و سپس ازمسير جمهوری های شوروی سابق به اروپای شرقی سرازير می شود."

پرفسور بيرر می افزايد از آنجا که مصرف کنندگان هروئين (از طريق تزريق)، بيشتر مردان جوان هستند و از طرف ديگر فعاليت جنسی اين گروه زياد است، در ظرف چند سال، آنها می توانند جمعيت زيادی را آلوده به ويروس بيماری ايدز کنند.

برنامه هايی که در مورد آگاهی از خطرات استفاده ازسرنگ های آلوده است و نيز تلاش برای ترک اعتياد عملا درکشورهای آسيب پذير وجود ندارد.

کارشناسان می گويند که اين تدابير بايد درهمه جا به اجرا درآيد. ولی در برخی کشورها روش های آزمايش شده و معمول برای جلوگيری ازآلودگی، غير قانونی به شمار می روند و تا هنگامی که دولت ها نظر خود در اين باره را عوض نکنند گسترش بيماری ايدز در منطقه امری اجتناب ناپذير خواهد بود.

/ 0 نظر / 7 بازدید