ماموگرافی روشی کم هزينه در غربالگری

به گزارش ايسنا:براساس يك پژوهش، شايعترين سن مراجعه به ماموگرافي ‌29 تا ‌30 سال در بين زنان است كه بيشترين بدخيمي پستان نيز در دهه چهارم و پنجم زندگي مي‌باشد.
در جريان اين پژوهش زناني كه به ماموگرافي مراجعه كرده‌اند ملزم به جوابگويي به پرسش‌نامه‌هايي شده‌اند كه در اين پرسش‌نامه‌ها، نشانه‌هاي باليني سرطان پستان از قبيل توده قابل لمس تورم و قرمزي توده،درد، تب و ترشح از نوك پستان لحاظ شده است.
در تعداد افراد مورد بررسي ‌4/15 درصد افراد داراي توده‌هاي بدخيم گزارش شده‌اند كه تنها در ‌81 مورد با جواب پاتولوژي توده هم‌خواني داشته است.
همچنين ‌49 مورد نيز از موارد خوش‌خيم بودن توده با نتايج پاتولوژي يكسان بوده كه نشان از بالا بودن درجه تشخيص ماموگرافي دارد.نتايج اين بررسي حاكي از آن است كه روش ماموگرافي يك روش غربالگري كم هزينه و آسان براي تشخيص سرطان پستان مي‌باشد كه در ابتداي ابتلا مي‌توان آن را تشخيص و مداوا نمود و اميد به زندگي در بين بيماران را افزايش داد.

پوسيدگی دندان وسرطان دهان

پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه يک معضل عمده بهداشتي در کشورهاي صنعتي است و در کشورهاي در حال توسعه تهديدي روزافزون به حساب مي آيد.
کارشناسان مي گويند که بسياري از مردم اين مساله را که بهداشت دهان مي تواند بر طول عمر بيافزايد و کيفيت زندگي را بهبود بخشد، تشخيص نمي دهند.
ريختن دندان ها معمولا به سوءتغذيه و در پي آن به مجموعه ديگري از ساير مشکلات بهداشتي منجر مي شود.
گزارش تازه سازمان بهداشت جهاني تخمين مي زند که معالجه بيماري هاي دهان در مجموع 10 درصد کل هزينه هاي بهداشتي در کشورهاي صنعتي را تشکيل مي دهد و مي گويد تقبل چنين هزينه اي براي برخي از کشورهاي در حال توسعه ممکن نيست.
دکتر پول اريک پترسون، از برنامه بهداشت دهان سازمان بهداشت جهاني گفت: "ضعف بهداشت دهان مي تواند تاثيري جدي بر سلامت عمومي فرد و کيفيت زندگي او بگذارد."
وي افزود: "درد، آبسه شدن دندان، مشکل در خوردن و جويدن و همچنين افتادن و آسيب ديدن دندان ها، تاثير عمده اي بر زندگي روزمره و سلامت فرد دارد."
دکتر کاترين لي گيلز-کاموس، همکار آقاي پترسون، نيز گفت بسياري از مردم ريختن دندان ها را يک امر طبيعي و ناشي از پيري مي دانند، درحالي که در بسياري از موارد قابل پيشگيري است.
وي گفت:اين تصور وجود دارد که پوسيدگي دندان از مشکلاتي است که جهان پيشرفته حل کرده است، درحالي که 60 تا 90 درصد دانش آموزان و اکثريت بزرگسالان از آن رنج مي برند
.به گفته او، پوسيدگي دندان همچنين عمده ترين بيماري دهان در چندين کشور آسيايي و آمريکاي لاتين است.
سازمان بهداشت جهاني مي گويد علائم تورم لثه در اکثر کودکان سراسر جهان به چشم مي خورد و تقريبا 15 درصد جمعيت اکثر کشورها به بيماري حاد لثه که مي تواند باعث ريختن دندان ها شود مبتلا هستند.
تحقيقات نشان مي دهد که در کشورهاي صنعتي، کشيدن سيگار از عوامل اصلي ابتلا به بيماري لثه است.
بيماري هاي دهان و دندان ظاهرا در آفريقا خفيف تر است. اما سازمان بهداشت جهاني مي گويد که مصرف فزاينده شيريني و نارسايي در زمينه شست و شوي دهان با فلورايد، به زودي اوضاع را بدتر خواهد کرد
سازمان بهداشت جهاني همچنين نگران سطح بالاي سرطان دهان است. سرطان دهان عموما در مردها ظاهر مي شود، عمدتا به اين دليل آنها بيش از زن ها سيگار مي کشند.
در آسياي جنوب مرکزي، که جويدن نوعي ميوه مغزدار شديدا سرطان زا ميان مردم متداول است، سرطان دهان يکي از سه نوع سرطان شايع به حساب مي آيد.
با اين حال افزايش شديدي در ابتلا به سرطان دهان و حلق در کشورهاي صنعتي از جمله در دانمارک، آلمان و اسکاتلند و تا حدود کمتري در استراليا، زلاندنو، ژاپن و آمريکا گزارش مي شود.
اين پديده مي تواند تا حدودي ناشي از مصرف بالاي الکل باشد. دانشمندان معتقدند که ترکيب تنباکو و الکل مي تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزايش دهد.ازعوامل بيماري لثه ميتوان به :سيگار کشيدن    کم همتي در زدن مسواک و نخ کشيدن  عدم مصرف کلسيم به مقدار کافی  انفيه کشيدن  تنباکو جويدن و زياده روي در مصرف الکل اشاره کرد.

/ 0 نظر / 8 بازدید