نقش وياگرا در کاهش فشارهای قلبی 
 
 
محققان دريافته اند که داروی مقابله با ناتوانی جنسی موسوم به وياگرا می تواند از عوارض فشار عصبی بر قلب بکاهد.

اين دارو که ميليون ها مرد از آن استفاده می کنند در مطالعه ای به روی 35 مرد و زن، ميزان افزايش گرفتگی عضلات قلب را به نصف کاهش داد.

اين مطالعه توسط دانشگاه جانز هاپکينز آمريکا که نتايج آن در نشريه Circulation چاپ شد دريافت که اين دارو همچون "ترمز" عمل می کند.

با اين حال متخصصان بريتانيايی اخطار دادند که مردان مبتلا به بيماری های قلبی بايد برای اطمينان از استفاده درست و بی خطر از اين دارو با پزشک مشورت کنند.

وياگرا همچنين موسوم به "سيلدنافيل" (sildenafil) برای مردانی تجويز می شود که آلت تناسلی آنها هنگام مقاربت تحريک نمی شود. اين دارو باعث انبساط رگ های خونی آلت تناسلی و تحريک آن می شود.

تيم محققان جانز هايکينز قبلا در موش های آزمايشگاهی نشان داده بود که وياگرا می تواند عوارض کوتاه مدت فشار عصبی بر قلب را خنثی کند. اما تصور می شد اين دارو تاثير کمی بر قلب انسان داشته باشد.

 

 متخصصان قلب می گويند: "سليدنافيل همچون 'ترمزی' موثر در برابر تحريک شيميايی قلب عمل می کند."

وی افزود: "درک بهتر تاثير سيلدنافيل بر عملکرد قلب، امکان ارزيابی مطمئن تر کاربردهای اين دارو را به عنوان وسيله ای برای معالجه ناراحتی های قلبی فراهم می کند."

"تاکنون عموما تصور می شد که داروهايی مانند سيلدنافيل هيچ تاثيری بر قلب انسان ندارد و تنها فايده آن در زمينه انبساط رگ های آلت تناسلی و ريه است."

وی گفت بايد مطالعات بيشتری برای بررسی آثار فوری و بلندمدت وياگرا بر قلب انجام شود.

دکتر شارمين گريفيث، از بنياد قلب بريتانيا، گفت: "وياگرا پيشرفتی واقعی در معالجه ناتوانی جنسی که تقريبا نيمی از مردان 40 تا 70 ساله را مبتلا می کند به حساب می آيد."

او افزود: "اين يافته که واياگرا بر فشار خون تاثير می گذارد غيرمنتظره نيست. پيش از آنکه اين دارو برای معالجه موثر ناتوانی جنسی به کار رود، موضوع يک رشته تحقيق برای بررسی تاثيرش در کاهش فشار خون بود."

اما او اضافه کرد: "اگر مبتلا به نوعی ناراحتی قلبی هستيد بايد پيش از مصرف وياگرا با پزشک مشورت کنيد."

"ترکيب اين دارو با ساير داروهای قلب يا مصرف آن برای کسانی که آنژين قلبی (درد قلبی هنگام ورزش) دارند، بدون مشورت با متخصصان پزشکی يا پزشک عمومی می تواند برای بيماران قلبی خطرناک باشد."

   

/ 0 نظر / 7 بازدید