بيستمين شماره شفق :http://www.magiran.com/magtoc.asp?mgID=2381&Number=20
 
                
 
 
               استامينوفن باعث از کار افتادگی کبدمی شود
 

 

 

به گفته محققان موارد سالانه از کار افتادگی کبد در اثر مصرف استامينوفن - که در آمريکا به نام تجاری تايلنول و در بريتانيا به نام پاراستامول شناخته می شود - از 28 درصد در سال 1998 به 51 درصد در سال 2003 افزايش يافت.

به گزارش نشريه "نيوساينتيست" تيم محققان آمريکايی دريافت که مصرف تنها 20 قرص 500 ميلی گرمی در يک روز -حداکثر ميزان توصيه شده 8 قرص 500 ميلی گرمی در روز است- می تواند باعث مرگ شود.

کارشناسان می گويند اعمال محدوديت بر فروش اين دارو در بريتانيا به کاهش موارد از کار افتادگی کبد در اين کشور کمک کرده است.

گروه مطالعه از کارافتادگی حاد کبد در آمريکا، که با شرکت پژوهشگران از دانشگاه های مختلف اين کشور تشکيل شد، داده های 662 بيمار که در فاصله سال های 1998 تا 2003 به خاطر ازکارافتادگی حاد کبد بستری و درمان شده بودند را تجزيه و تحليل کرد.

از ميان 275 موردی که به مصرف استامينوفن مربوط می شد، 48 درصد آنها غيرعمدی، 44 درصد ناشی از تلاش برای خودکشی و باقی نامعلوم بود.

معلوم شد افرادی که دچار مسموميت غيرعمدی شده بودند چندين داروی مختلف که حاوی استامينوفن بوده است را مصرف کرده اند.

محققان دريافتند که مصرف 10 گرم استامينوفن در روز - معادل 20 قرص 500 ميلی گرمی - می تواند باعث از کار افتادن کبد شود.

 

دکتر ان لارسون، از نويسندگان مقاله نيوساينتيست، که ابتدا در نشريه "هپاتولوژی" چاپ شده بود گفت که بيماران، پزشکان و داروخانه ها بايد تحت آموزش های بيشتری در مورد خطرات اين مسکن قرار گيرند.

به علاوه وی خواستار اعمال محدوديت های وسيعتر بر فروش اين دارو در آمريکا شد.

جان اوگريدی، از موسسه مطالعات کبد در بيمارستان کالج کينگ لندن گفت وضع محدوديت ها بر فروش اين دارو در بريتانيا باعث شده است موارد بستری شدن بيماران در بيمارستان درپی از کار افتادن کبد در اثر مصرف استامينوفن 30 درصد کاهش يافته است.

 

 

                          شکلات باعث کاهش بيماری های قلبی می شود
 

شکلات

 

به گفته آنها، خوردن کمی شکلات در روز می تواند سخت شدن و تنگ شدن شريان ها را در افراد سيگاری به تعويق بياندازد.

کشيدن سيگار یه سلول های ديواره شريان ها و همچنين پلاکت ها که وظيفه انعقاد خود را به عهده دارند، آسيب می رساند.
.

اين تحقيق توسط دانشگاه زوريخ انجام شده است.

محققين بيمارستان اين دانشگاه، تاثير شکلات تيره (با 74 درصد کاکائو) و شکلات سفيد را بر روانی گردش خون در شريان های 20 مرد سيگاری مقايسه کردند.

اين افراد 40 گرم شکلات خوردند اما قبل از آن از آنها خواسته شده بود به مدت 24 ساعت از خوردن مواد غذايی مثل پياز، سيب، کلم و مواد کاکائو دار پرهيز کنند.

بعد از دو ساعت مشخص شد که شکلات تيره به ميزان قابل توجهی جريان خون در شريان ها را تسهيل می کند و اين تاثير به مدت هشت ساعت ادامه دارد.

نمونه های خون اين افراد نيز نشان می داد که شکلات فعاليت های پلاکت ها را تقريبا نصف می کند.
.

ميزان آنتی اکسيدان نيز پس از دو ساعت درحد زيادی افزايش يافت.

ولی شکلات سفيد تاثيری بر سلول های ديواره شريان ها، پلاکت ها و سطح آنتی اکسيدان نمی گذارد.

دانشوران معتقدند که عامل اصلی وجود مقدار زياد آنتی اکسيدان در شکلات تيره، درصد بالای کاکائواست. ميزان آنتی اکسيدان در هرگرم شکلات، از ساير خوراکی ها و نوشيدنی ها، مانند شراب قرمزو چای سبزکه دارای مواد ديگری هستند بيشتر است.

هشدار

دکتر چارمين گريفيث، از بنياد قلب بريتانيا، می گويد:" شواهد نشان می دهد که خوردن مقدار کمی شکلات با درصد بالای کاکائو ممکن است یرای شريان های خون مفيد باشد ولی هنوز اثرات دراز مدت آن در بدن معلوم نيست و اين بررسی کوچک در سوييس، چيزی را عوض نمی کند."

دکتر گريفيث می گويد چيزی که در اين گونه بررسی ها بايد به خاطر داشت اين است که شکلات بخش بزرگتر مشکل است نه راه حل آن، زيرا در حالی که آنتی اکسيدان شکلات تيره بيشتر است تمام شکلات ها دارای مقدار زيادی کالری (۵۰۰ کالری در هر۱۰۰ گرم) و۳۰ درصد چربی هستند.

دکتر گريفيث می افزايد که او بهيچوجه نمی گويد که مردم اصلا شکلات نخورند ولی راه های بهتری برای داشتن قلب سالم تروجود دارد مانند رژيم های غذايی مناسب و خوردن روزانه دست کم پنج نوع سبزی و ميوه.

توصيه دکتر گريفيث به سيگاری ها اين است که اعم از اين که چه غذايی می خورند، مهمترين کاری که برای کاهش خطر بيماری قلبی می توانند بکنند، ترک سيگار است.

-

/ 0 نظر / 10 بازدید