آيا مىدانيد...؟     

 

 

خوردن خربزه نقرس و نارسايي كبد را رفع مي‌كند.

خربزه دافع اسيد اوريك و سموم خون بوده و در درمان بسياري از بيماريهاي تغذيه‌اي مزمن همچون نقرس، ‌روماتيسم مزمن و نارسايي كبد كاربرد دارد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، خربزه درجه قليايي خون و سلولهاي بدن را بالا برده و سموم آن را خنثي و دفع مي‌كند.
همچنين، فسفر موجود در خربزه باعث تقويت سلولهاي مغزي و فعاليت اعصاب مي‌شود و كلسيم آن در تقويت عضلات، تكميل استخوان‌بندي و رشد و نمو كودكان مؤثرست.
خربزه باعث افزايش ميزان ادرار، عرق و شير مي‌شود و ويتامين‌هاي موجود در خربزه در ايجاد نشاط و فعاليت اعصاب نقش موثري دارند.
خربزه داراي مقدار زيادي پكتين و مواد معدني مثل پتاسيم، منگنز‌، فسفر و كلسيم است. همچنين، اين ميوه محتوي ويتامين‌هايي مانند A و B1 و B2 و B3 و C است و مصرف آن در خونريزيها، سنگهاي كليه و مثانه، روماتيسم و نقرس مفيد است. 

 

پياده‌روي مغز زنان را جوان نگه مي‌دارد.

زناني كه به صورت منظم پياده‌روي مي‌كنند كمتر زوال مهارتهاي شناختي را تجربه مي‌كنند.محققان در دانشگاه كاليفرنيا 5925 زن 65 سال به بالا را به مدت 6ـ8 سال، مورد مطالعه قرار دادند. زناني كه كمتر پياده‌روي مي‌كنند، به ميزان بالاتري از اختلالات مربوط به زوال مهارتهاي شناختي رنج مي‌برند.

 

پوسيدگي دندان و اختلالات ريتمي قلب 

نتايج مطالعات پژوهشگران دانشگاه كينهاك در دانمارك روي 129 فرد مسن‌تر از 80 سال كه به پوسيدگي دندان دچار بودند، نشان مي‌دهد ابتلا به پوسيدگي ريشه دندان، احتمال بروز اختلالات ريتمي قلب را در افراد سالمند به ميزان بيش از 2 برابر افزايش مي‌دهد. پيش از اين نيز نتايج بررسي‌ها نشان داده است، بيماريهاي لثه احتمال بروز سكته قلبي را در افراد افزايش مي‌دهد. توجه به نتايج اين پژوهش و بررسي‌هاي پيشين پژوهشگران بر لزوم توجه بيشتر به بهداشت دهان و دندان افراد بويژه افراد سالمند تاكيد دارند.

 

 

نگهداري اصولي از مواد غذايي در پيشگيري از بروز سوء تغذيه نقش دارد

به گفته محققان براي پيشگيري از بروز سوء تغذيه، افزون بر برخورداري از برنامه غذايي مناسب، استفاده از روش‌هاي پخت و نگهداري اصولي مواد غذايي ضروري است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، گروهي از محققان با مطالعه شمار وسيعي از خانوارها ميزان آگاهي زنان را از روش‌هاي صحيح پخت و نگهداري مواد غذايي در منزل بررسي كردند.
برپايه نتايج اين بررسي 54 درصد زنان از نحوه استفاده صحيح از ادويه و چاشني و 56 درصد از روش‌هاي صحيح طبخ ماهي و بيش از 37 درصد از آنان نيز از روش پخت صحيح حبوبات مطلع نبودند.
اين پژوهشگران اطلاع‌رساني گسترده به زنان را در مورد روش‌هاي صحيح پخت مواد غذايي در رده‌هاي مختلف اجتماعي ضروري مي‌دانند.