تغذيه با شير مادر كليد طلايي سلامت، روش سالم، ايمن و مداوم

 

معاون آموزشي مركز طبي كودكان، شير مادر را بهترين تغذيه براي كودك دانست و گفت:  تركيب شير مادر مواد مورد نياز بدن كودك را تامين مي‌كند. دكتر محمودرضا اشرفي در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران، گفت: شير مادر براي كودكان در 6 ماه اول تولد بهترين تغذيه محسوب مي‌شود و از 6 تا 12 ماهگي در كنار شير مادر غذاهاي كمكي و از 12 تا 24 ماهگي نيز علاوه بر شير مادر غذاهاي ديگري تجويز مي‌شود.
وي با تاكيد بر تغذيه كودك همراه با انواع ديگر غذاها پس از يك سالگي اظهار داشت: اين كار سبب مي‌شود كه كودك به طعم غذاهاي ديگر عادت پيدا كند تا در هنگامي كه از شير گرفته مي‌شود دچار كاهش وزن و مشكلات عاطفي نشود.
اين متخصص كودكان تصريح كرد: شير مادر نيازهاي كودك از نظر مواد ويتامينه، پروتئين، چربي و مواد قندي را تامين مي‌كند.
و اگر مادر از لحاظ جسمي و رواني در وضعيت خوبي بسر مي‌برد مطمئنا مي‌تواند كودك خود را شير بدهد.اشرفي با اشاره به تغذيه كودكان با شيرهاي حيواني (گاو، بزغاله، گوسفند و ....) افزود: شيرهاي حيواني كه براي تغذيه كودك استفاده مي‌شوند بايد به شير مادر شبيه‌سازي شوند زيرا املاح و پروتئين شيرهاي حيواني بيش از شير مادر است كه سبب بروز مشكلاتي براي كودكان مي‌شوند.وي ادامه داد: مادران مبتلا به بيماريهايي مانند سل پيشرفته، بيماريهاي عفوني، هپاتيت، ايدز، موارد مصرف داروهاي ضدافسردگي، خواب‌آور، ضدتشنج، سرطان و تيروئيد بهتر است كه از شيردادن به كودكان خود خودداري كنند.
همچنین عضو كميته كشوري ترويج تغذيه با شير مادر با بيان اين كه هر ‌٣٠ ثانيه در دنيا يك كودك به دليل عدم تغذيه با شير مادر جان خود را از دست مي‌دهد، گفت: سالانه ‌٥/١ ميليون كودك به دليل عدم شيردهي با شير مادر از بين مي‌روند.
 ایشان افزودند: پيشگيري از ابتلا به سرطان، ديابت، اسهال، مرگ ناگهاني شيرخوار، ناهنجاريهاي درمان و دندان، عفونت ادراري، عفونت تنفسي، MS و بينايي بهتر و سلامت مغز و IQ بيشتر از منافع تغذيه با شير مادر است.
وي ميزان قدرت پيشگيري از بارداري با شيردهي تا ‌٦ ماهگي را ‌٥/٩٩ درصد دانست و يادآور شد: در صورت شيردهي در هنگام شب و ادامه تغذيه انحصاري با شير مادر تا ‌٦ ماهگي، شيردهي بهترين روش پيشگيري از بارداري است.
دكتر بهرامي ادامه داد: در كودكاني كه از شير مادر استفاده مي‌كنند شانس بروز آلرژي كاهش مي‌يابد اين درحاليست كه يك چهارم افراد مبتلا به آلرژي هستند و اگر هيچ يك از والدين به آلرژي مبتلا نباشند شانس ابتلاي كودك ‌١٥ درصد، يكي از والدين مبتلا باشد شانس ابتلا ‌٢٠ تا ‌٤٠ درصد و اگر هر دو والد مبتلا باشند شانس ابتلاي كودك به آلرژي ‌٤٠ تا ‌٦٠ درصد است.
وي موفقيت در شيردهي را منوط به رعايت زنجيره گرما دانست و خاطرنشان كرد: اتاق زايمان گرم، خشك‌كردن سريع كودك بعد از تولد، تماس پوست با پوست نوزاد و مادر، به تعويق انداختن حمام و توزين كودك، پوشاندن لباس مناسب و نگهداري نوزاد دركنار مادر از فاكتورهاي مؤثر در شيردهي موفق است.
عضو كميته كشوري ترويج تغذيه با شير مادر اظهار داشت: با مكيدن پستان توسط شيرخوار و با ترشح هورمون اكسي توسين، سبب انقباضات رحمي، تسريع در خروج جفت، كاهش خونريزي در مادر و افزايش احساس عشق نسبت به فرزند مي‌شود.
دكتر بهرامي در پايان تداوم شير مادر را ادامه كار جفت در رحم دانست و يادآور شد: از آثار مفيد شيردهي در اولين لحظات پس از تولد برقراري ارتباط عاطفي و شانس بيشتر در موفقيت شيردهي است.
 با توجه به این همه مزایای تغذیه با شیر مادر برای نوزاد لازم یه ذکر است  که تغذیه  انحصاری  با شیر مادر برای مادران نیز از اهمیت شایانی  برخوردار است شيردهي ريسك سرطان پستان ژنتيكي را كاهش مي‌دهد.
به گزارش سرويس «بهداشت و درمان»‌ خبرگزاري دانشجويان ايران، ريسك شناخته شده براي ابتلا به سرطان پستان در زناني كه جهش در ژن BCRA1 دارند به طور چشمگيري در بين زناني كه دوره شيردهي براي زمان 12 ماه داشتند، كاهش يافت.
اثر محافظتي شير دادن به نظر مي‌رسد در افراد حامل جهش اين ژن بسيار بيشتر از زنان در جمعيت عمومي است.
در يك بررسي كه بر روي زنان حامل ژن جهش يافته BCRA1 بدون ابتلا به سرطان پستان و تخمدان صورت گرفت مشخص شد كه افرادي كه مبتلا به سرطان شدند به طور قابل ملاحظه‌اي دوره شيردهي كمتري داشتند.
زنان حامل ژن جهش يافته كه بيشتر از يكسال شير داده بودند 60 درصد كمتر از زناني كه اصلا شير نداده بودند، مبتلا شدند.
اين يافته‌ها نشان مي‌دهد كه در زنان با ژن جهش يافته BCRA1 بدون متوسل شدن به جراحي مي‌توان ريسك ابتلا به سرطان را تغيير داد