باز هم تابستان...!؟

 

با افزايش تعداد مبتلايان به سرطان پوست در فصل تابستان هيچ امري مهمتر از حفاظت از اين بافت بدن نيست و اين امر به راحتي با ايستادن در سايه قابل انجام است.
به گزارش ايسنا، علاوه بر اين آكادمي آمريكايي درماتولوژي نيز توصيه مي‌كند كه به منظور حفاظت از پوست در برابر اشعه خورشيد استفاده از كرم يا لوسيون ضدآفتاب با فاكتور حفاظت خورشيدي (SPF) حداقل 15 و بكارگيري از آن 20 تا 30 دقيقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ضروري است.
اين آكادمي اعلام كرد كه مصرف‌كنندگان بايد اطمينان حاصل كنند كه تمام اعضاي بدن از جمله پاها، بازوها، صورت، گردن و مچ پا به پايين به ويژه در صورت پوشيدن سندل و دست‌ها بايد با اين محصول حفاظتي پوشيده شوند.
همچنين در صورت شنا كردن و يا عرق كردن زياد بهتر است كه به دليل احتمال پاك شدن پوشش قبلي مجددا از كرم در طول روز استفاده شود. كلاه مناسبترين پوشش براي جلوگيري از برخورد آفتاب با پوست صورت است، اما اگر از كلاه بيس بال استفاده مي‌كنيد ماليدن كرم ضدآفتاب به پشت گردن و گوش‌ها ضرورت دارد.
از سوي ديگر اگر تصور مي‌كنيد به دليل ابري و گرفته بودن هوا نيازي به اين پوشش محافظ نداريد اشتباه مي‌كنيد، چرا كه به گفته كارشناسان اشعه مضر فرابنفش خورشيد حتي از ابرها و آب نيز عبور مي‌كند.
همچنين شن، آب و برف مي‌تواند نور خورشيد را منعكس كرده و ميزان اين پرتو فرابنفش را افزايش دهد.
در چنين مواردي استفاده از كرم‌هاي با SPF بالاتر و ماليدن آن بر روي بيني و لب‌ها با اكسيد روي الزامي است. درصورتي كه پوست حساسي داريد خواندن برچسب روي كرم پيش از استفاده بسيار مهم است . حتي در مواردي كه اين كرم‌ها به لحاظ مسايل آلرژي‌زا و آزمايش‌هاي درموتولوژي كنترل شده باشند باز هم در برخي موارد پوست افراد به آنها حساسيت مي‌دهد. در اين شرايط به مدت 3 روز از اين محصولات و به مقدار كم بر روي پوست آزمايش كنيد و در صورت عدم مشاهده علايم حساسيت و آلرژيك از قبيل قرمزي و التهاب مي‌توانيد از آن استفاده كنيد.

همچنین يك متخصص پوست، مو و زيبايي افزود: ريزش موي سر در فصل تابستان به علت تعريق بيشتر افزايش مي‌يابد وي گفت: عرق حاوي نمك، اوره، مواد آنتي باكتريال و ترشحات سباسه است كه محيط مناسبي را براي افزايش رشد فلور طبيعي پوست سر اعم از قارچ‌هاي سطحي و عوامل باكتريال ايجاد مي‌كند.
او خاطرنشان كرد: تظاهرات التهاب پوست كف سر و ترشحات غدد چربي به صورت خارش و پوست‌ريزي بروز مي‌كند و با حمام مكرر و استفاده از شامپو و كرم‌هاي مناسب مي‌توان از بروز اين بيماري پيشگيري كرد.
اين متخصص گفت: در شرايط عادي 85 درصد از موهاي سر در فاز رشد و 15 درصد در فاز ريزش و يا بينابيني هستند كه در فصل تابستان 5ـ4 درصد افزايش ريزش مو وجود دارد.
وي تصريح كرد: اصولا در فازهاي رشد مو، يك يا دو فاز ريزش طبيعي مو وجود دارد كه يكي از اين فازها در مرداد و شهريور است.
اين متخصص پوست و مو با اشاره به استفاده بيشتر از استخر و دريا در فصل تابستان گفت: به علت وجود موادي مثل كلر و ضدعفوني كننده‌ها در آب استخر و استفاده افراد مختلف از اين امكانات، بيماريهاي واگيردار پوستي شيوع بيشتري دارد.
وي تصريح كرد: كلر موجود در آب استخرها موجب تغيير رنگ موي سر مي‌شود، بخصوص در موهاي رنگ شده و بلوند زمينه‌اي از رنگ سبز را ايجاد مي‌كند.
او با تاكيد بر علل متفاوت ريزش مو گفت: متاسفانه هيچ تست خاصي براي بررسي ريزش مو وجود ندارد. اما علل متفاوتي مثل زمينه‌هاي ارثي، فصلي، تغذيه‌اي، مصرف داروها و شرايط هورموني خاص مي‌توانند بر روي ريزش مو موثر باشند.
وي با اشاره به شيوع اعمال جراحي در فصل تابستان گفت: در تابستان به علت تعطيلي مدارس اعمال جراحي انتخابي مثل عمل‌ ترميمي بيني و ديگر اعمال اصلاحي انجام مي‌شود و استرش ناشي از علل جراحي مي‌تواند يكي از علل مهم ريزش موي سر باشد.

اين متخصص پوست و مو در پايان خاطرنشان كرد: حمام روزانه با شامپوهاي مناسب در فصل تابستان بهترين راه مبارزه با ريزش موي سر است.