پزشكان به روش جديد تعيين سن يائسگي زنان دست يافتند

 

پزشكان انگليسي بر اين باورند كه روشي براي تعيين سن يائسگي زنان يافته‌اند.
به گزارش ايسنا به نقل از شبكه‌ خبري بي.‌بي.‌سي، اين تكنيك كه در نشريه « توليدمثل انساني» تشريح شده است، براي محاسبه اندازه تخمدان زن از شيوه‌ اولتراساوند داخلي استفاده مي‌كند و به پزشكان امكان مي‌دهد سن يائسگي را پيش‌بيني كنند.
دختران در زمان تولد داراي تقريبا يك ميليون تخمك نابالغ در تخمدان هستند، اما با افزايش سن اين رقم به طور چشمگيري افت مي‌كند.
با نزديك‌تر شدن سن يائسگي، تنها چند هزار تخمك در تخمدان باقي مي‌ماند و پس از يائسگي، زن توانايي توليدمثل را از دست مي‌دهد.
سن يائسگي براي هر زن متفاوت است و پژوهشگران دريافته‌اند كه مي‌توانند با محاسبه اندازه تخمدان زن به وسيله اولتراساوند (Ultrasound) دريابند كه يك زن چند سال ديگر براي بچه‌دار شدن فرصت دارد.
اين تكنيك همچنين مي‌تواند به كساني كه در كودكي از سرطان جان سالم به در برده‌اند، اما توانايي آنها براي توليدمثل به خاطر شيمي‌درمانييا راديوتراپي صدمه ديده است، كمك كند.

 

نوشيدن چاي سياه مرگ و مير پس از سكته قلبي را كاهش مي‌دهد

 

نوشيدن چاي سياه باعث كاهش مرگ و مير پس از سكته قلبي مي‌شود.
 مطالعاتي كه توسط انستيتو ملي هلند انجام شده نشان مي‌دهد كساني كه در روز سه فنجان چاي مي‌نوشند ريسك حملات قلبي را  50 درصد كاهش مي‌دهند.
اين تحقيق نشان داد افرادي كه به اندازه كافي چاي مي‌نوشند احتمال مرگشان پس از سكته قلبي 35 درصد كمتر از كساني است كه اصلا چاي نمي‌نوشند.
به نظر محققان ورود ماده‌اي به بدن بنام «فلاويئدز» كه در چاي سياه پيدا مي‌شود بطور معجزه‌آسايي از حملات قلبي جلوگيري مي‌كند.
اين ماده داراي خاصيت آنتي اكسيدان بوده و از صدمه ديدن عروق جلوگيري كرده و سلولهاي صدمه ديده را ترميم مي‌كند